Řezání lupenkovou pilkou

Řezání lupenkovou pilkou
2011-12-21 18:19:53
Kategorie :

řezání lupenkovou pilkou – škola šperku

Řezání lupenkovou pilkou,

patří mezi elementární šperkařské dovednosti. Naučit se zacházet s pilkou vyžaduje na počátku trochu trpělivosti a pozornosti, ale možnosti které se vám ve zlatnické práci otevírají s tímto nástrojem za to rozhodně stojí. Pokud se hned od začátku naučíte s pilkou správně zacházet ušetříte spousty zlámaných pilek. Budeme potřebovat jen dobrý „oblouk” (rám na pilky) a kvalitní ostré pilky (plátky).

rám lupenkové pilky – škola šperkurám lupenkové pilky – škola šperku

Nejdřív se musí správně upevnit plátek . Nejlépe tak, že si horní stranu rámu opřeme o desku stolu a rukověť mírně přitlačíme důlkem hrudníku ke stolu. Povolíme obě křídlové matky a odstraníme zbytky zlámaných pilek.

vkládání plátku do rámu pilkyvkládání plátku do rámu pilky

Nový plátek se upevní nahoře, pak se rám stlačí (napruží) hrudníkem a upevní dolní konec a dotáhnou se obě matky. Šrouby se utahují pevně, ale ne kleštěmi, protože příliš velkou silou bychom zničily závit. Když držíme pilku v ruce tak jak se sní řeže, směr zoubků připomíná vánoční stromeček.

rám lupenkové pilky – škola šperkusměr zubů – škola šperku

Správně napnutá pilka vydává jasný strunný tón .

správně napnutá pilka

Pilky mají specifický způsob značení hrubosti (hustoty zubů) hodnotami 0/8 až 8 viz tabulka:

90% běžné zlatnické práce se dělá pilkami hrubosti 0/2 či 0/3. Na extrémně jemné práce využijete tu a tam pilky 0/6 a na nějaké hrubší práce či materiály jako je dřevo, plasty, kost apod. se můžou hodit pilky hrubosti 3 a víc. Běžné modelářské pilky se na šperkařskou práci nehodí, osvědčené jsou značky jako Antilope nebo Vallorbe.

Výroba dutého prstenu se smaltem
2011-12-08 10:40:09
Kategorie :

Tepaná obruba smaltu
2011-11-29 22:09:41
Kategorie : šperkařské techniky

Poté, co si vyzkoušíte několik jednoduchých smaltů na jednoduše vystřiženém nebo vyřezaném plechu, jistě budete přemýšlet o tom, jak by se daly kraje smaltu lépe zpracovat. Nebo ještě lépe, jak jednoduše vytvořit okolo smaltu obrubu. Vnější přihrádku smaltu lze vytvarovat z plochého nebo čtvercového drátu a připájet na podložku. Nevýhodou tohoto postupu je, že pájka používaná k pájení mědi či stříbra má kriticky nízký bod tání při výpalu ztrácí pevnost a křehne. Také je těžké spoj zapájet tak, aby se pájka nedostala i do míst překrytých smaltem. Proto je daleko lepší obrubu vytvořit tvarováním podložky bez použití pájky. Následující postup ukazuje, jak takový okraj vytvořit.

Nejprve vystřihneme plech požadovaného tvaru a po jeho okraji narýsujeme zmenšený obrys o šířce 1,2 – 1.5mm. Poté plochými kleštěmi ( nebo půlkulatými, tam, kde je okraj kulatý ).

Poté okraj přetepeme malým kladívkem přes hranu kovadlinky aby se nám kulatý ohyb plechu ohranil.

Takto vzniklá přihrádka nebude mít stejnou výšku, proto ji zarovnáme velkým plochým pilníkem, tak, aby vnitřní výška přihrádky byla přibližně 1mm.

Pokud budeme používat transparentní smalty , můžeme dno přihrádky reliéfně upravit, a to buď pomocí matovacích čakanů, nebo porytím matovacím rydlem

Pro zpřesnění tvaru, můžeme podložku z vnějšku přepilovat a přesmirkovat.

Proč škola šperku?
Existuje spousta skvělých nápadů a představ jak by mohl vypadat šperk.

Ale když se pustíte do jeho výroby, limity vašich dovedností a technologiských znalosti vaší fantazii mohou pěkně přistřihnout křidélka. Nebo se může stát, že vyrobíte šperk který zobrazuje vaší představu, ale stěží by přežil jeden běžný den nošení .

Šperky se vyrábí už tisíce let a jejich nápadití tvůrci řeší celou tu dobu velmi podobná úskalí.

Proto je dobré se seznámit s prověnými technikami výroby šperku. Na základě znalostí toho co funguje můžete stavět kvalitní design.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *